Congratulations to the whole team on a fantastic weekend of skating! Following is the complete list of results:
Overall Laurel Team Placements:
• Upper School placed 9th out of 16 teams in the state
• Middle School placed 4th out of 16 teams in the state
Individual Results:
Music Interpretation | Juvenile / Intermediate High School
Sascha Leiken – 6th
Becky Walker – 1st
Music Interpretation | Juvenile / Intermediate Middle School
Lizzie Northrop – 2nd
Music Interpretation | Novice / Junior/Senior High School
Samara Rivchun – 3rd
Music Interpretation | Preliminary / Pre-Juvenile Middle School
Lorelei Abbey – 6th
Moves in the Field to Music | Intermediate Middle School
Lizzie Northrop – 1st
Moves in the Field to Music | Senior Middle School
Sophia Tsuang – 2nd
Freeskate | Excel Beginner Middle School
Marley Rossen – 4th
Solo Free Dance | Intermediate (Free Dance) High School
Katie Northrop – 4th
Solo Free Dance | Intermediate (Free Dance) Middle School
Lizzie Northrop – 1st
Solo Free Dance | Juvenile (Free Dance) Middle School
Lorelei Abbey – 1st
Greer Emmet – 3rd
Freeskate | Excel Juvenile Plus
Sophia Tsuang – 4th
Solo Pattern Dance | Pre-Silver (European Waltz)
Sascha Leiken – 8th
Samara Rivchun – 5th
Solo Pattern Dance | Bronze (Ten Fox)
Lizzie Northrop – 7th
Katie Northrop – 6th
Solo Pattern Dance | Pre-Bronze (Cha Cha)
Greer Emmet – 6th
Sophia Tsuang – 2nd
Freeskate | Excel Pre-Preliminary Middle School
Lorelei Abbey – 5th
Greer Emmet – 7th
Maren Pawling – 6th
Moves in the Field to Music | Intermediate High School
Sascha Leiken – 6th
Ava Namrow – 4th
Production Ensemble - Open
Laurel School – 6th
Showcase - Character Performance | Juv/Int High School
Sascha Leiken – 8th
Team Maneuvers Events:
Jumps - Low High School B
*Team Placed 6th*
Katie Northrop
Lorelei Abbey
Greer Emmet
Maren Pawling
Spins - Low High School B
*Team Placed 7th*
Katie Northrop
Lorelei Abbey
Greer Emmet
Maren Pawling
Steps - Low High School B
*Team Placed 4th*
Katie Northrop
Lorelei Abbey
Greer Emmet
Maren Pawling